Zadania modułu
Zadaniem modułu oprogramowanie jest nadzór nad wydawaniem towarów poprzez magazyn ekspedycyjny, przydzielenie osób odpowiedzialnych za wywóz oraz ustalenie odpowiedzialności za kolejne fazy wydania.
Realizacja
· Rozdzielenie dostępu do wypisanego zlecenia pomiędzy sprzedawców i magazynierów.
· Wprowadzenie algorytmów wyboru zleceń do realizacji wg różnych kryteriów.
· Konieczność sprawdzenia przygotowanego towaru ze zleceniem przez wydrukowaniem faktury.
· Przeniesienie odpowiedzialności za prawidłowe wydanie towaru i wydrukowanie dokumentu faktury na jedną osobę w magazynie.
· Określenie listy faktur do wywozy przez jednego kierowcę.
· Określenie odpowiedzialności za zestawiane zlecenia poprzez przypisanie do każdego z nich następujących osób:
o wpisującego zlecenie,
o przygotowującego towar na zlecenie wg specyfikacji,
o kontrolującego poprawność wydanie towaru,
o wystawiającego fakturę,
o kierowcę odpowiedzialnego za wywóz towaru
· Wprowadzenie kart identyfikacyjnych dla magazynierów pozwalających na pracę w systemie.
Możliwe do uzyskania efekty
· Rytmiczność pracy w magazynie poprzez możliwość stworzenie indywidualnych algorytmów kolejności wydawania zleceń.
· Wystawianie dokumentów faktur bez konieczności wprowadzania korekt w przypadkach stwierdzonych błędów wydanie towaru.
· Statystyka pracy magazynierów pokazująca, ich osobisty udział w zestawianiu zleceń oraz liczbę popełnionych błędów przy zestawianiu zleceń.
Skrócony opis działania aplikacji.
Dokumentu sprzedaży po zatwierdzeniu przez sprzedawcę zostaje elektronicznie przekazany do magazynu w celu jego realizacji. Od tego momentu sprzedawcy nie mogą już wykonać żadnej zamiany w specyfikacji. Zatwierdzone dokumenty sprzedaży trafiają do "poczekalni". Obsługa magazynu nie może dokonywać żadnych poprawek w specyfikacji otrzymanej z działu sprzedaży. Konieczne poprawki w specyfikacji dokonuje dział sprzedaży po uprzednim wycofaniu zlecenia z powrotem do działu sprzedaży. Wycofanie musi odbyć się za zgodą obsługi magazynu. Z "poczekalni" zlecenie są wybierane do realizacji wg określonego algorytmu i przekazywane magazynierowi w formie specyfikacji. Algorytm wyboru można budować np. wg kolejności wystawienia, daty planowanej sprzedaży, trasy, numerów, kontrahentów.
Magazynier po złożeniu zlecenia przekazuje towar do weryfikacji. Osobie odpowiedzialnej za weryfikację i wystawienie dokumentu faktury.
Weryfikacja polega na ponownym wprowadzeniu pozycji zlecenia z ilościami policzonymi "z natury". Podczas weryfikacji dokonywane jest sprawdzenie listy wprowadzanych towarów z oryginalną specyfikacją na podstawie różnic wyznaczana jest statystyka błędów magazynierów. Weryfikację można przerwać i kontynuować po dowolnym czasie wycofać i rozpocząć procedurę od początku lub z niej zrezygnować. Warunkiem powstania faktury jest weryfikacja zlecenia. Z faktur, dla których nie przydzielono kierowców powstaje lista dokumentów do wywozu z dodatkowymi parametrami określającymi wagę i kubaturę towaru zawartego w fakturze. Z listy operator odpowiedzialny może przydzielać kierowców do wywozu dla faktur kierując się parametrami wagi i objętości.
Po wyborze faktury są usuwane z listy i powstaje zbiorcza specyfikacja wywozu